موسسه فرهنگی هنری علیمرادیان نهاوند | nahavandacai.ir

به‌روز شده در: ۱۵:۳۵ - ۱۶ تير ۱۳۹۰
كدخبر: 1405
تاريخ انتشار: 25 ژوئن 2018 - 12:12
مولانا و مساله بازتاب

موسسه فرهنگی علیمرادیان طبق روال سالهای گذشته کلاس های مولانا شناسی را با سخنرانی دکتر ایرج شهبازی در محل موسسه فرهنگی علیمرادیان واقع در خیابان میرداماد- غرب ایستگاه مترو میرداماد- جنب برج نادر پلاک ۲۱۴ در روزهای دوشنبه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ برگزار می کند. حضور برای علاقمندان رایگان است.
شروع دوره دوشنبه ۱۱ تیرماه

مولانا و مساله بازتاب

مسأله “بازتاب” یکی از مهمترین مسائل در آثار مولاناست و به شکلی شگفت آور، در سراسر مثنوی، از آغاز تا پایان، گسترش یافته است. با اطمینان می توان گفت که فهم بخش مهمی از سخنان مولانا، در عرصه های انسان شناسی، روابط انسانی، جهان شناسی و معرفت شناسی، در گرو فهم نظرات او درباره بازتاب است. بخشی از سخنان مولانا درباره بازتاب با آنچه که فروید و روانشناسان پس از او درمورد “فرافکنی” مطرح کرده اند، قابل مقایسه است ولی البته مسأله بازتاب، طبق تلقی مولانا، بسی گسترده تر از بحث فرافکنی است.
به یاری خدا در این شش جلسه درباره مباحث زیر بحث می شود: ۱) مقدمه ای درباره فرافکنی در روانشناسی به عنوان یکی از مکانیسم های دفاع روانی، ۲) بررسی مسأله بازتاب در شش سطح مختلف; بازتاب انسان در خدا، بازتاب انسان در متن، بازتاب انسان در مرگ، بازتاب انسان در جهان بیرون، بازتاب انسان در دیگر انسانها و بازتاب خدا در انسان و جهان، ۳) نقش و جایگاه قیاس به نفس در روابط انسانی و اهمیت فرافکنی در خودشناسی، ۴) تاثیرپذیری نامحسوس انسانها از هم و ۵) بازتافتن انسانهای باصفا و نیک نفس در هم.
بدان امید که این مباحث که حاصل بیش از ده سال مطالعه و تامل مدام در آثار مولاناست، برای مخاطبان عزیز سودمند باشد و باعث شود افزون بر آشنایی بیشتر با مولانا، بیش از پیش خود و دیگران را بشناسند و در روابط خود با دیگران از آن بهره بگیرند.
نام:

رایانامه:

متن: