موسسه فرهنگی هنری علیمرادیان نهاوند | nahavandacai.ir

به‌روز شده در: ۱۵:۳۵ - ۱۶ تير ۱۳۹۰
كدخبر: 318
تاريخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۰ - ۱۲:۱۲
تکمله‌ای بر پیشینه‌ی فوتبال شهرستان نهاوند (۱۳۸۸-۱۳۱۰) بخش سوم

تیم فوتبال تختی: یکی دیگر از تیم‌های پرقدرت در آن دوران تیم فوتبال «تختی» به رهبری برادران جعفری و منوچهر برزویی (شهید) بود. بازیکنان این تیم قبل از تشکیل تیم اکثر کشتی‌گیر بودند و تیم «جمعه‌ها با هم» در روزهای جمعه در چمن گل زرد فعالیت می‌کردند و به احترام و تجلیل از جهان پهلوان غلامرضا تختی نام «تختی» را برای تیم خود برگزیدند.

در عکس شماره‌ی ۱۴ جمعی از بازیکنان این تیم مشاهده می‌شود:

 

ایستاده از راست: ابراهیم برزویی، جلال هاشمی (همراهان تیم)، سید شجاع سیفی، حسن نصرتی، محمدعلی (خالق) شهبازی، پرویز سعیدنیا، محمدرضا جهانگیریان، شهاب شفیعیان، حجت شهبازی، مراد قدوسی و حجت‌الله رستمی (مربی)

نشسته از راست: غلامرضا (توکل) جعفری، عبدالرضا (عباس) فرزانه، حمید صادقی، منوچهر بروزیی، محمدحسین (الی الله) جعفری، مجتبی قربانی، جمال صالح و عزیز رستمی.

دو نفر کودک نشسته: ۱- یاسر شهبازی، ۲ امیر جعفری (از خانواده جعفری)

سایر بازیکنان: منصور رادمنش، مهران مهرابی، حسین شهبازی، مهران شهبازی، نعمت سیف، حمیدسیف، عزیز سیف، مجید سیف، جهانگیر سیف، خدایار گودرزی و حجت‌الله رستمی (سرپرستان تیم).

توضیح: با تشکیل مجدد تیم پاس (تیمی که دچار کش و قوس‌هایی شد و زمانی منحل گردید و سپس با ترکیب جدیدی بازسازی شده بود) تیم تختی پا به عرصه ظهور گذاشت و برای سایر تیم‌های شهرستان حریفی سرسخت محسوب گردید. مسابقه‌ی این دو تیم (پاس و تختی)، همواره هزاران نفر از علاقه‌مندان به فوتبال را به استادیوم تختی (شهید سلیمانیان) می‌کشانید.

تیم استقلال: یکی دیگر از تیم‌های پرقدرت آن دوران «تیم استقلال» بود که استخوان‌بندی آن از تیم فوتبال «ابوذر» بود و به همت خسرو هاشمی و منوچهر شهبازی تشکیل گردید و بعدها یکی از تیم‌های خوب شهرستان نهاوند محسوب شد و با تیم‌هایی چون ابوذر(۲)، پیام(۲)، کارگر و تختی رقابت می‌نمود. جمعی از بازیکنانش عبارت‌اند از:

شهرام رستگاری، مرتضی حیدری، کامران هاشمی، پطروس شهبازی، مسعود پیرزادی، ناصر پیرزادی، سیاوش شهبازی، محمد مجیدی، همایون یزدانفر، احسان پیش دست، داریوش نصرتی، نجیبی، جمال ظفری، منصور پیرزادی، محسن قیاسی، محمود دارایی، محسن سعیدی، سیاوش شهبازی، خسرو هاشمی (مربی)

در سال ۱۳۶۲ جمال حقانی از ریاست هیئت فوتبال استعفا داد و طی حکمی از سوی غلامرضا سعیدی ریاست هیئت فوتبال نهاوند به فرزاد سلیمانیان، که فردی لایق و مدیری مؤمن بود، رسید. ایشان نیز اسدالله کرمی را به عنوان دبیر خود انتخاب نمود. می‌توان گفت هیئت فوتبال و باشگاه‌های نهاوند از این تاریخ به بعد دارای ساختار و تشکیلات تا حدودی قانونمند شدند. از جمله می‌توان به انجام مسابقات داخلی و تقسیم‌بندی تیم‌ها اشاره کرد. دسته‌ی اول، شامل شش تیم برتر و دسته‌ی دوم، شامل تیم‌های برترِ روستاهای دارای فوتبال (مانند کوهانی، شعبان، قلعه قباد و بیان) بودند و در سال بعد، تیم‌های دسته‌ی سوم که بیشتر شامل تیم‌های تازه شکل گرفته‌ی محله‌های نهاوند می‌شدند.

برای نمونه مسابقات این دوره بین تیم‌های دسته‌ی اولی ابوذر(۱)، پرسپولیس(۱)، ابوذر(۲)، پرسپولیس(۲)، پیام و جهان آباد برگزار گردید، که دو تیم ابوذر(۱) و پرسپولیس (۱) به فینال این مسابقات راه یافتند و در فینال تیم پرسپولیس با نتیجه‌ی ۵ بر ۱ تیم ابوذر(۱) را شکست داد و به مقام قهرمانی مسابقات دست یافت (اسامی تیم پرسپولیس در صفحه‌ی ۱۶ و اسامی تیم ابوذر در صفحه‌ی ۱۸ ذکر شده است).

در ادامه‌ی روند رو به رشد فوتبال نهاوند، تیم‌هایی مانند حمید، استقلال، کارگر، بنیاد شهید، تختی با عده‌ای از جوانان با استعداد پا به عرصه‌ی ظهور گذاشتند. در این عصر مسابقات استانی به صورت منتخب برگزار می‌شد و در پایان هر دوره از مسابقات باشگاه‌های شهرستان، اسامی بازیکنان منتخب توسط بلندگوی استادیوم اعلام می‌گردید. درنتیجه انگیره و تلاش بین بازیکنان سایر تیم‌ها بیشتر می‌شد و گاهی هم بر سر انتخاب تعداد بیشتر بازیکنان خود بین مربیان و باشگاه‌ها اختلاف روی می‌داد. تیم‌های پرقدرت استان در این دوران عبارت بودند از:

شیشه‌ی همدان، خانه‌ی جوانان ملایر، ابوذر نهاوند، پرسپولیس نهاوند و شهید فرشید تویسرکان.

مسابقات استانی در این زمان در رده‌ی بزرگ‌سالان افتخاری کسب نکرد، زیرا به علت داشتن تنگناهای مالی، مسابقات قهرمانی استانی به صورت متمرکز، سالی یک بار بیشتر برگزار نمی‌شد . تعداد بازی‌هایی که صورت گرفت دو تا سه مورد بیشتر نبود. همین امر باعث شد برای عضویت در تیم منتخب، رقابت بسیار فشرده گردد. در این زمان اگر کسی به عضویت تیم منتخب شهر انتخاب می‌شد جایگاه ویژه‌ای بین ورزشکاران پیدا می‌کرد.

در مورد نوجوانان و جوانان وضعیت فرق می‌کرد، چرا که نهاوند در این رده‌های سنی در مسابقات استانی همیشه حریف سرسختی برای سایر تیم‌های استان، از جمله همدان و ملایر، بود و بارها هم به مقام قهرمانی و نایب قهرمانی دست یافته بود.

از سال ۶۱ به بعد، مسابقات قهرمانی باشگاه‌های شهرستان تحت عنوان جام «شهدای هفتم تیر» برگزار گردید. اولین دوره‌ی این مسابقات با حضور تیم‌های ابوذر، پرسپولیس، پیام، کارگر، استقلال، حمید و تختی برگزار گردید، که تیم فوتبال ابوذر با اقتدار کامل قهرمان مسابقات و تیم پرسپولیس نایب قهرمان گردید.

سال ۶۵-۶۴ برای اولین بار فوتبال نهاوند پس از انقلاب در رده‌ی بزرگ‌سالان موفقیت کسب کرد و آن‌هم قهرمانی تیم منتخب نهاوند در مسابقات قهرمانی فوتبال استان بود. تیم نهاوند با کسب ۱۱ امتیاز در بین تیم‌های همدان، ملایر، اسدآباد، تویسرکان و بهار قهرمان گردید. با توجه به قهرمانی تیم نهاوند در این مسابقات، مربی نهاوند آقای عبدالوهاب صالح، به عنوان مربی منتخب استان، انتخاب گردید و از شهرستان نهاوند دیانوش شکوهی، بهرام شکوهی، شهریار شمس، به‌عنوان بازیکنان منتخب استان، انتخاب گردیدند.

در تیم منتخب استان بازیکنانی مانند محمد بهگندم، علی عظیمی، علی ترابی، رضا ترابی، اصغر قروه‌ای، مهدی مرشدلو، جلال حق نظری از همدان، ناصر و منصور زمانی از ملایر، بهرام فتوت و عبدالحسین مالمیر از تویسرکان و دو نفر از اسدآباد عضویت داشتند. در این دوره از مسابقات، بازیکنان نهاوندی از بازیکنان اصلی و تأثیرگذار تیم به حساب می‌آمدند.

در سال ۶۴ باز هم در فوتبال نهاوند اتفاق جالبی افتاد و آن خروج دسته‌جمعی تعداد زیادی از بازیکنان تیم فوتبال ابوذر و تشکیل مجدد تیم پاس با تشکیلات جدید بود. در این حرکت، نقش سرهنگ جلال هاشمی بسیار تعیین کننده بود؛ چرا که با توجه به صفات اخلاقی و صداقت ایشان، اکثر بازیکنان علاقه‌مند شدند در تیم پاس، که سرپرستی آن برعهده‌ی ایشان بود، بازی کنند.

تیم فوتبال پاس در آن زمان با بازیکنان تیم فوتبال جهان آباد، که بازیکنان خوبی مانند قاسم دولتی، رضا پاریز، مجید احمدوند، کامران دولتی، پرویز هاشمی، علی زمانیان و لطیف زمانیان در اختیار داشت، ادغام شد و تیم پرقدرتی تشکیل گردید (توضیح این که تیم فوتبال پرسپولیس در سال ۶۳ به دلیل داشتن اختلاف داخلی و خداحافظی بازیکنانش از فوتبال، منحل شده بود).

اسامی این تیم پاس عبارت بودند از:

سرهنگ جلال هاشمی (سرپرست)، کامران دولتی، رضا پاریز، شهریار شمس، دیانوش شکوهی، ایرج امیری، بهرام شکوهی، مجید احمدوند، رسول کرمی، عیدی ارغش، غلامرضا ترکاشوند، داریوش کیانی، مهدی شهبازی، علی خزایی، محمد بحیرایی، مهران مهرابی، شهرام رستگاری، ضرغام سوری، تیمور زمانیان، لطیف زمانیان، سعید نصرتی و سید شجاع سیفی (مربی بدن‌ساز).

در کنار این فوتبال پرآوازه، بسیجیان فوتبالیست یکی پس از دیگری عازم جبهه‌های حق علیه باطل شدند و در این راستا شهدای عزیزی ازجامعه‌ی فوتبال، هم‌چون سردار بزرگ اسلام شهید فرزاد سلیمانیان، شهید محمد حسین محجوب، شهید یارمراد مرادی، شهید فردین خدارحمی، شهید محمدرضا سیف، شهید محمد مجیدی، شهید جواد حسن گاویار، شهید منوچهر برزویی، شهید احسان یزدانی، شهید شهاب رضایی و جانباز، مرحوم شعبان دارایی به انقلاب و مملکت اسلامی تقدیم گردید. جا دارد در همین جا یاد جانبازان فوتبالیست، محمدحسین جلالوند، منوچهر امینی، شاهپور قپانوری، منوچهر شهبازی، ملک حسین جلالوند و… را گرامی داریم.

یکی از فعالیت‌های شهید فرزاد سلیمانیان، اعزام علی زمانیان، جمال بیگ، فرهنگ سلیمانیان، محمدرضا داودی به کلاس داوری درجه‌ی ۳ فوتبال بود. تا آن زمان داوری مسابقات را معمولاً افراد باتجربه و مسن انجام می‌دادند و جوان‌ها نقشی نداشتند. بعدها نیز افرادی چون جلیل شرفی، محمد متقی، امیر ظفری و شهاب شفیعیان داوری مسابقات را عهده‌دار می‌شدند.

هم‌چنین، انجام مسابقات به صورت منظم، در قالب بازی‌های جام ابوذر، جام هفت تیر و جام حذفی در طول سال، قهرمانی تیم‌های دسته‌ی دوم، حضور قهرمان تیم دسته‌ی دوم در مسابقات دسته‌ی اول سال بعد، سقوط تیم آخر دسته‌ی اول به دسته‌ی دوم، تشکیل پرونده برای تیم‌ها و بازیکنان کلیه‌ی تیم‌های دسته‌ی اول و دوم و سوم، تقسیم تمرینات بین تیم‌های دسته‌ی اول و بر خورد جدی با سرپرستان، مربیان، بازیکنان مرتبط با استعمال دخانیات در اماکن ورزشی (استادیوم) از جمله اقدامات این دوره بود. ترویج برنامه‌های مذهبی، از جمله شرکت وزرشکاران در نماز عبادی – سیاسی جمعه، حضور در راهپیمایی‌ها و مهم‌تر از همه حضور فعال در جبهه‌های حق علیه باطل نیز در برنامه‌های تیم فوتبال در این زمان بود.

شهید فرزاد سلیمانیان در قسمتی از وصیت‌نامه‌اش خطاب به بازیکنان می‌نویسد: «از یک بُرد آن قدر خوش‌حال نشوید که خدا را فراموش کنید و از یک باخت هم آن‌قدر ناراحت نشوید که از خدا غافل شوید، بلکه همیشه و در همه حال به فکر خدا باشید». بعد از شهادت فرزاد سلیمانیان (در عملیات کربلای ۵ در سال ۱۳۶۴) برادر ایشان فریبرز سلیمانیان مسئولیت هیئت فوتبال و اسدالله (مظفر) کرمی دبیری آن را برعهده گرفتند.

با برنامه‌ریزی‌های جامع این هیئت و بها دادن به جوانان و نوجوانان، فوتبال در این شهرستان رشد و توسعه یافت. در دوران مسئولیت فریبرز سلیمانیان تیم منتخب نهاوند در سال ۱۳۶۷ قهرمان مسابقات فوتبال استان شد و به عنوان نماینده‌ی استان در مسابقات «جام فلق» در اردبیل شرکت نمود. در مسابقات جام فلق، که اولین دوره‌ی آن در کشور برگزار می‌گردید، به صورت منطقه‌ای در چند منطقه‌ی کشور برگزار شد و تیم نهاوند به نمایندگی از استان همدان در گروه چهارم این مسابقات با تیم‌های اردبیل، خوی و قزوین هم گروه شد.

تیم اردبیل که در آن زمان بازیکنانی هم‌چون علی دایی، مقصود بایرامی و بهنام دولت در اختیار داشت از تیم‌های پرقدرت این دوره از مسابقات بود. تیم نهاوند با این تیم در روز اول این مسابقات به نتیجه‌ی مساوی دست یافت و گل تیم نهاوند را غلامرضا (توکل) جعفری به ثمر رساند و در ادامه‌ی این مسابقات، بازی را با نتیجه‌ی ۲ بر ۱ به تیم خوی واگذار و با تیم قزوین به نتیجه‌ی ۱ بر ۱ مساوی کرد. در آن سال تیم اردبیل به مقام قهرمانی مسابقات جام فلق دست یافت و تلاش فتح‌الله نصرتی (دروازه‌بان) در روز اول دیدنی بود و با مصدومیت وی بهرام شکوهی جای‌گزین ایشان گردید.

اسامی بازیکنان تیم نهاوند در مسابقات جام فلق درعکس‌شماره‌ی‌۱۵ عبارت‌انداز:

ایستاده از راست: فرهنگ سلیمانیان (مربی)، فتح‌الله نصرتی، غلامرضا جعفری، مهران شهبازی، عبدالرضا علی بخشی، اردشیر کهکدانی، شهریار شمس، علی خزایی و محمدرضا داودی (مربی).

ردیف نشسته وسط: رضا پاریز، بهرام شکوهی، رضا محمد حسینی، شهرام رستگاری، سعید نصرتی، محمد بحیرایی.

نشسته پایین: علی میرزا علی بخشی، حسین شهبازی، عبدالله بحیرایی، جمال ظفری و محمود خسرونژاد.

تیم نهاوند مجدداً در سال بعد (۱۳۶۸) به رهبری عبدالوهاب صالح قهرمان استان گردید و چون قرار شد تیم منتخب استان در مسابقات لیگ کشور در لیگ قدس شرکت نماید، لذا طی حکمی از سوی هیئت فوتبال استان، عبدالوهاب صالح، به عنوان سرمربی و بازیکنانی از جمله شهریار شمس، دیانوش شکوهی، بهرام شکوهی، مجید احمدوند، شهرام رستگاری، غلامرضا جعفری، محمدحسین جعفری انتخاب شدند و در آن دوره بازی‌های خوبی از تیم استان همدان ارائه شد.

بعد از فریبرز سلیمانیان، در یک مرحله‌ی کوتاه، برادر ایشان «فرهنگ سلیمانیان» طی حکمی از طرف محمود قیطاسی (سرپرست وقت اداره‌ی تربیت بدنی) به عنوان رئیس هیئت فوتبال منصوب گردید. در این دوران «تیم جوانان نهاوند» به عنوان قهرمان استان به مسابقات کشوری راه یافت. در این تیم بازیکنان مستعد و آینده‌داری به نام مهران مهرابی، غلامرضا مهر کیان، حسین شهبازی، پرویز تقدیری و واحد رضایی، برادران شهبازی (رضا و علی محمد) و بازیکنان دیگری عضویت داشتند.

سرپرستی هیئت فوتبال، پس از فرهنگ سلیمانیان، به محمدحسین جلالوند واگذار شد. وی با جدیت فراوان و برگزاری مسابقاتی تحت عنوان «جام ابوذر» به فوتبال رونقی بخشید.

دوران دوم فوتبال نهاوند، بعد از انقلاب اسلامی، با انتخاب عبدالوهاب صالح به عنوان ریاست هیئت فوتبال با حکم غلامرضا جعفری رئیس اداره‌ی تربیت بدنی وقت (شهرستان نهاوند) اتفاق افتاد. وی، که از بازیکنان با تجربه و از مربیان سازنده و خوش نام استان و کشور بود، با استفاده از هیئتی متشکل از نیروهای مجرب و آموزش دیده، فوتبال را در بین جوانان و نوجوانان رونق بخشید و توسعه داد. در این سال‌ها تیم‌هایی چون «پیروزی، استقلال، گسترش، گلشن، بنیاد شهید و مهاجر» پا به عرصه ظهور گذاشتند و در کنار سایر تیم‌های قدیمی‌تر شهرستان (تختی، میلاد، کارگر، پیام، پاس و ابوذر) تنور مسابقات شهرستان را داغ و داغ‌تر کردند.

تیم پیروزی

یکی از تیم‌های خوب این سال‌ها تیم «باشگاه پیروزی» بود. مرحوم شعبان دارایی، که از فعالان فوتبال شهرستان محسوب می‌شد، این باشگاه را تأسیس کرد. وی با همکاری محمد متقی، از داوران فوتبال و کورش گل زردی، که از تیم پیام به این باشگاه ملحق گردید، مسئولیت تیم را به عهده گرفت. بازیکنان تیم پیروزی عبارت بودند از: پرویز تقدیری، ولی الله بهمنی، دهقان ظفری، علی ظفری، منصور پیرزادی، شهرام ذکایی، مهران‌شهبازی، … ترکاشوند، امیدنوروزی، حجت‌الله گودرزی و سید شجاع سیفی (مربی بدن‌ساز).

سایر بازیکنان در عکس شماره‌ی ۱۶ عبارت‌اند از:

 

ایستاده از راست: سرهنگ کامران دولتی (قسمتی از صورت ایشان چاپ شده)، مهرداد اسدی، شهرام یاوری، محمد نوروزی، کورش قپانوری، مسعود فلک الدین، شعبان دارایی (مربی)، قاسم کیانی (سرپرست).

نشسته از راست: ولی‌الله سردار، حسین سیه پوش، کریم سلطانی، کورش گل زردی، علی احسان زورآوند و پیمان غلامی.

تیم فوتبال بنیاد شهید (شاهد)

یکی دیگر از تیم‌های پرقدرت نهاوند «تیم فوتبال شاهد» است که زیر پوشش بنیاد شهید این شهر قرار داشت و افتخاراتی در سطح شهرستان و استان به دست آورد. این تیم با همت مسئول بنیاد شهید وقت، علی حسن زمانیان و رحمت زمانیان و تیمور زمانیان، شکل گرفت و در همان سال‌های اول تعداد زیادی از بازیکنان سایر تیم‌ها، از جمله محمد بحیرایی، فریبرز سلیمانیان، پرویز هاشمی و خسرو هاشمی (مربی تیم) به آن پیوستند.

درعکس شماره‌ی ۱۷ جمعی ازبازیکنان تیم‌شاهدراملاحظه می‌کنید، که عبارت‌اند از:

 

ایستاده از راست: علی حسن زمانیان، محمدرضا زمانیان، گودرز ولی‌پور، مظفر ایمانی، سعید علی بخشی، لطیف زمانیان، قاسم زمانیان، عزت کولیوند (رئیس اداره‌ی دارایی وقت) فتح‌اله نصرتی، علی‌رضا علی‌بخشی (سرپرست)

نشسته از راست: کیانفر سیف، محمد زمانیان، … ترکمان، قباد ظفری، علی زمانیان، عبدالله زمانیان، روح‌الله زمانیان

سایر بازیکنان عبارت‌ بودند از: علی عباس علی بخشی، بهروز زمانیان، مجید کیانی، قباد سوری، سعید علی حسینی، پرویز زمانیان، محمود خسرونژاد، حسن طاهری، داود ساکی و حمید زمانیان

تیم مهاجر (مهاجرین)

اغلب بازیکنان این تیم از شهرهای خرمشهر و آبادان بودند که به دلیل وقوع جنگ تحمیلی در نهاوند اقامت داشتند. جمعی از بازیکنان این تیم عبارت بودند از:

علی قاسمی، جمال بیگ، سعید نصرتی، شهرام ذکایی، احمد گراوندی، سید حجت نجفی، برادران سلگی (علی کوثر، علی اصغر، نوذر، کیومرث) و یاری ساکی

تیم فوتبال میلاد

یکی دیگر از تیم‌های باشگاهی آن دوره «تیم فوتبال میلاد» بود. این تیم توسط شاهپور قپانوری، از پیش‌کسوتان فوتبال شهر، که حق زیادی بر گردن ورزش فوتبال شهر و بازیکنان جوان و نوجوان آن زمان دارد، سرپرستی می‌شد و از معدود تیم‌هایی بود که اساس و پایه‌ی تیم بر جوان‌گرایی و جذب نوجوانان بود و اکثر بازیکنان خوب این شهر تمرینات خود را از همین تیم شروع کرده بودند. این تیم برای مدتی تحت پوشش سازمان گوشت کشور قرار گرفت و سید شجاع سیفی برای مدت یک سال به عنوان مربی در این تیم فعالیت داشت.

جمعی از اعضای تیم میلاد: در عکس شماره‌ی ۱۸

 

ایستاده از راست: محمد کامیاب، سعید جانجان، ایوب بختیاری، مهدی قپانوری، قاسم ساکی، احسان شیرزادی، غلامرضا گروسی، شاهپور قپانوری (سرپرست)

نشسته از راست: مصیب زنگنه، غلامرضا کولیوند، جعفر محجوبی، مهرداد جهانیان، اصغر جهانیان

تیم فوتبال حمید

این تیم توسط امیر ظفری برادر مرحوم حمید ظفری تشکیل گردیده بود و از تیم‌های مطرح و پرطرفدار شهر به شمار می‌رفت، که در کنار سایر تیم‌ها به رقابت می‌پرداخت و در سال ۱۳۶۰، در رده‌ی جوانان شهرستان، قهرمان بود.

جمعی از بازیکنان تیم فوتبال حمید در عکس شماره‌ی ۱۹

 

ایستاده از راست: امیر ظفری (مربی)، منوچهر امینی (سرپرست)، بهمن زرین‌پور، حمید معصومی، رضا جعفری، احسان یزدانی، فتح‌الله سلگی، ولی حیدری، فرهنگ ساکی، حسن طاهری، محمدرضا رشیدی، الی اله مالمیر و منصور رشیدی.

نشسته از راست: احسان سیف، رضا محمودی، محسن قیاسی، غلامرضا بازرگان، رضا شهبازی، علی محمد شهبازی، مسعود اسد بیگی و سعید ظفری.

سایر بازیکنان تیم حمید عبارت بودند از: غلام مهر کیان، صمد مهر کیان، رسول محمدیان و… .

این تیم‌ها هرساله تحت‌عنوان «جام شهدای هفتم تیر» با هم به رقابت می‌پرداختند و تیم‌های پاس، ابوذر، پیام و… از پرافتخارترین تیم‌های این مسابقات به شمار می‌رفت.

در این زمان مسابقات فوتبال قهرمانی استان از حالت منتخب خارج شده بود و به صورت باشگاهی برگزار می‌شد. در اولین دوره‌ی این مسابقات، دو تیم پاس و بنیاد شهید، به عنوان نمایندگان شهرستان، در مسابقات استانی شرکت نمودند. در دومین دوره‌ی مسابقات، تیم پاس به فینال راه یافت و متأسفانه در نهاوند در زمین خودی نتیجه را به تیم فوتبال بانک صادرات همدان واگذار نمود و به مقام دوم نائل گردید.

در زمان غلامرضا جعفری (رئیس تربیت بدنی وقت) بر اثر اختلاف نظرهایی که بین ایشان و عبدالوهاب صالح، رئیس هیئت فوتبال، به وجود آمد، حجت‌الله فارغ از کارمندان تربیت بدنی و از قهرمانان سابق کشتی فرنگی به عنوان رئیس هیئت فوتبال انتخاب و تا سال ۱۳۷۴ سکاندار هیئت فوتبال نهاوند گردید. در این دوران نیز موفقیت‌های زیادی در عرصه‌ی استانی به دست آمد و در همین زمان ناصر پیرزادی و منوچهر امینی به عنوان دبیر هیئت فوتبال مشغول فعالیت شدند.

در سال ۱۳۷۲، با توجه به سیاست‌های فدراسیون فوتبال و هیئت فوتبال استان، کلاس «مدرسه‌ی فوتبال» برای اولین بار توسط آقای غلامرضا مهر کیان تشکیل شد و آغاز به کار کرد، به‌طوری‌که از آن پس، هر ساله شاهد شکوفایی نونهالان مدرسه‌ی فوتبال در سطح استان و کشور هستیم و امیدواریم این‌اقدام باعث پیشرفت فوتبال نهاوند در سطح شهرستان، استان و کشور گردد.

فوتبال شهرستان با همه‌ی این تلاش و کوشش‌ها و فراز و نشیب‌ها هم چنان در زمین خاکی (استادیوم شهید سلیمانیان) انجام می‌گرفت. تا این که بعد از سال‌ها تلاش و پی‌گیری گذشتگان و در زمان ریاست غلامعباس سعیدی (رئیس تربیت بدنی وقت) به همت و کمک‌های بی‌دریغ محمدرضا (حسن) سیفی فرماندار وقت نهاوند، که خود از بازیکنان فوتبال سال‌های دهه‌ی پنجاه بود، نهاوند صاحب زمین چمن شد. پس از انتخاب غلامعباس سعیدی به مدیریت کل تربیت بدنی استان همدان، سید کریم مقدسی مسئولیت تربیت بدنی نهاوند را به عهده گرفت و یک گروه چهار نفری، متشکل از سید کریم مقدسی، محمدرضا داودی، فریبرز سلیمانیان و مظفر کرمی آماده‌سازی زمین رابرعهده گرفتند و پس از سه ماه فعالیت گسترده، چمن‌کاری آن پایان یافت. لذا محمدرضا سیفی فرماندار وقت حق بزرگی بر گردن فوتبال نهاوند دارند. زیراباکمک‌های‌مادی‌ومعنوی خودوهمکاری‌ادارات، به خصوص اداره‌ی راه و ترابری، فوتبالیست‌های نهاوندی را به آرزوی دیرینه‌ی خود رساندند.

با انتقال غلام‌رضا جعفری به اداره‌ی کل تربیت بدنی (در سمت معاونت مدیر کل)، مسئولیت تربیت بدنی نهاوند به سید کریم مقدسی واگذار شد. ایشان پس از حجت فارغ مسئولیت هیئت فوتبال را از سال ۱۳۷۵ به سید شجاع سیفی و دبیری هیئت فوتبال را به شهریار شمس واگذار کرد. در ادامه‌ی مسابقات قهرمانی باشگاه‌های استان همدان با تحولاتی که در نحوه‌ی تیم‌داری در سطح شهرستان به عمل آمد «تیم پیام نهاوند»، که از لحاظ مالی توان ادامه‌ی حیات را نداشت، با تلاش و همت علی‌شیر رضایی و حمایت آقایان منوچهر رهبر، ولی‌الله افصحی و منوچهر شهبازی زیر پوشش بانک ملت قرار گرفت و در مسابقات لیگ دسته‌ی دوم استان قهرمان شد و تحت عنوان تیم بانک ملت به لیگ دسته‌ی یک صعود کرد.

در ادامه‌ی کار، جهت تقویت این تیم در مسابقات لیگ استان در همین زمان تیم پیروزی نهاوند، که مرحوم شعبان دارایی را از دست داده بود، با رایزنی‌های شهریار شمس و علی خزایی باز زیر پوشش بانک ملت قرار گرفت و به تیمی فعال و دارای تشکیلات قوی تبدیل گردید. در آن سال تیم بانک ملت با تمام قوا قهرمان جام باشگاه‌های همدان گردید و مسئولین وقت هیئت فوتبال استان اعلام کردند که تیم بانک ملت نهاوند باید در سال بعد در سوپر جام استان شرکت نماید اما بعداً، به سبب اختلافاتی که متأسفانه بین بازیکنان و مسئولین تیم ایجاد شد، تعدادی از بازیکنان، این تیم را ترک کردند و نهایتاً تیم در سوپر جام استان نتیجه نگرفت و مسئولین بانک ملت مجدداً تیم را به باشگاه پیروزی واگذار کردند و این تیم هم‌ مانند بعضی از دیگر تیم‌های نهاوند منحل گردید.

اعضای تیم بانک ملت عبارت بودند از منوچهر رهبر (مدیر)، ولی الله افصحی (سرپرست تیم)، کورش گل زردی (مدیر فنی) و بازیکنان: علی ظفری، حسین سیه پوش، واحد رضایی، حسین شهبازی. هم‌چنین سایر بازیکنان در عکس شماره‌ی ۲۰ عبارت‌اند از:

 

ایستاده از راست: شهریار شمس (سرمربی)، بهرام شکوهی، پیمان قیاسی، سعید علی بخشی، کورش قپانوری، رضا علی بخشی و احسان زورآوند.

نشسته از راست: محمد خسرونژاد، حسین سیه پوش، محمد نوروزی، ایرج سلطانی و محمود خسرونژاد

بعد از انحلال تیم بانک ملت، فوتبال نهاوند دچار رکود شد، به طوری که در استان برای مدتی جایگاه مطلوبی نداشت، تا این که در سال ۱۳۷۷ مجدداً فوتبال نهاوند جان تازه‌ای گرفت و تیمی به نام «تیم فرمانداری» پا به عرصه‌ی وجود گذاشت و در همان سال اول قهرمان استان شد و به عنوان نماینده استان، در مسابقات زیر گروه کشور راه یافت. این تیم با تیم‌های ریشه‌داری (نظیر ماشین سازی تبریز، میلادی قم، ایران خودرو ارومیه، نیروی محرکه‌ی قزوین) هم گروه شد و در همین سال (۱۳۷۷) مسابقات را به صورت رفت و برگشت با افتتاح مجتمع فرهنگی ورزشی علیمرادیان (۱۳۷۷) در همین مجتمع برگزار کرد (جهت آشنایی با این مجتمع به کتابچه‌ی معرفی مجموعه فرهنگی ورزشی علمرادیان اثر محمد رضا نصرتی چاپ سال ۱۳۷۸ مراجعه کنید).

تیم فرمانداری نهاوند در این مسابقات بازی‌های نسبتاً قابل قبولی از خود به معرض نمایش گذاشت. مربی این تیم پرویز هاشمی، از پیش‌کسوتان فوتبال و یکی از مربی‌های تحصیل کرده و با دانش شهرستان محسوب می‌شد و در کنار ایشان شهریار شمس از بازیکنان مطرح شهرستان بود. آن‌ها در قهرمانی این تیم در مسابقات استان و هدایت آن به مسابقات کشوری نقش به‌سزایی داشتند.

جا دارد از همکاری و مساعدت علیرضا آشناگر (فرماندار وقت)، احسان رزاقی، مهندس علیمرادیان، مجمع امور صنفی (هبت الله سیف، محمدرضا سوری)، علی علیمرادیان تولیت بیمارستان آیت الله علیمرادیان، محمد تقی شهبازی (شورای شهر وقت) سعادتمند (‌شهردار وقت)،سید کریم مقدسی، جلال فاطمی(صنف قصابان)، مهندس هادیان (صـنف طلا فروشان) و همه کسانی که با کمک‌های مادی و معنوی

خود در اعزام این تیم به مسابقات کشوری نقش داشتند، قدردانی شود.

جمعی از بازیکنان این تیم در عکس شماره‌ی ۲۱ عبارت‌اند از:

 

ایستاده از راست: محمد کامیاب، شهریار شمس(مربی) پرویز هاشمی(مربی)، احسان زور آوند، محمد نوروزی، سعید علی بخشی، مجید کیانی و علی خزایی(سرپرست)

نشسته از راست: غلامرضا ترکاشوند، ارسطو عسگری، آرش احمدوند، حسین سیاهپوش، سعید ابوالفتحی و محمد خسرو نژاد

سایر بازیکنان تیم عبارت‌اند از: شکرالله کرمی(تدارکات)، محرم روزبه، مهدی بهمنی، ستار سوری، پیمان قیاسی، فرزاد رضایی، مهدی فروردین و کوهزاد ترکاشوند.

فوتبال نهاوند در سال ۷۷-۷۶ دوران سوم بعد از انقلاب را به ریاست سید شجاع سیفی در مسند هیئت فوتبال نهاوند آغاز کرد. در این زمان مجتمع فرهنگی ورزشی علیمرادیان، با امکانات بسیار خوبی که در این مجتمع به وسیله‌ی مهندس محمد حسین علیمرادیان ایجاد شده بود (هر چند تاکنون به طور کامل از ظرفیت‌های آن استفاده نشده است) درتیرماه ۱۳۷۷ با حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی وقت ایران، سید محمد خاتمی و تنی چند از مسئولین بلند پایه‌ی کشور، افتتاح‌شد و تحت عنوان «پایگاه ورزشی قهرمانی المپیک غرب کشور» زیر پوشش کمیته‌ی ملی المپیک جمهوری اسلامی قرار گرفت.

این دوره را می‌توان دوره‌ی شکوفایی فوتبال نهاوند نام‌گذاری نمود. وجود احمد سعادتمند، مدیر پایگاه، باعث گردید شور و نشاط زیادی بین ورزشکاران و علاقه‌مندان به ورزش در شهر ایجاد شود.

 

تیم فوتبال امید المپیک غرب

این تیم در شهریور ماه ۱۳۷۹ از بین صد بازیکن جوان از استعدادهای استان‌های غرب کشور تشکیل شد. پس از چندین ماه تلاش شبانه‌روزی مربیان، ۲۵ نفر از این بازیکنان انتخاب شدند و به عضویت تیم المپیک غرب درآمدند. این بازیکنان از شهرهای ملایر، نهاوند، کرمانشاه، لرستان، اراک، خمین، همدان و… به این تیم دعوت شده بودند و این برای اولین بار بود که بازیکنان مستعد استان‌های غرب کشور در یک تیم منسجم گرد آمده بودند.

این تیم پس از چند ماه تمرین و آماده سازی، زیر نظر مربیان مجرب و پر تلاش هم‌چون داود سیاوشی، محمدرضا گل زردی، محمد خسروی و سعید علی بخشی، خود را جهت شرکت در مسابقات امیدِ استان همدان و شهرستان نهاوند مهیا ساخت. در اولین بازی تدارکاتی این تیم در تهران، جرقه‌هایی از استعدادهای نهفته در غرب کشور شکوفا شد و در یک بازی منسجم و قوی توانست جوانان سایپای تهران (قهرمانان جوانان باشگاه‌های ایران) را در زمین خود با نتیجه‌ی ۵ بر۲ مغلوب سازد و در یک بازی زیبا در مقابل امید سایپای تهران به نتیجه‌ی مساوی دست یابد.

اعضای این تیم در مقابل سایپای تهران عبارت‌اند از:

جلیل قپانوری، رضا مرادی، سعید فتحی زادان، رسول جاسمی، مهدی موسوی، عباس جوانمرد، رضا فرجی، مهدی فروردین، یاسر چاله‌چاله، حمید ناگهی، حسین کلهر، حسین عبدی، سجاد بیگی، حمید مرادی، سجاد شیخی، محسن وحیدنیا، امیر نوروزی، مهدی گنجی، حیدر فاضلی

احمد سعادتمند (مدیر عامل) داود سیاوشی (سرمربی) کوروش گل زرد (مربی) سعیدعلی بخشی (کمک مربی) و غلامرضا هادیان (سرپرست).

تیم امید المپیک غرب پس از بازگشت از تهران با انجام چند بازی تدارکاتی در زمین مجموعه‌ی ورزشی علیمرادیان خود را جهت شرکت در مسابقات امیدهای استان آماده کرد و با آمادگی کامل راهی مسابقات امیدهای استان شد و با پشت سرگذاشتن تیم‌هایی چون امید ملایر، امید توسیرکان، امید اسدآباد، به مسابقه‌ی نهایی با تیم امید پیروزی همدان راه یافت و در پایان با نتیجه‌ی ۳بر ۲ پیروز گردید و نماینده‌ی استان در مسابقات امیدهای کشور شد.

این تیم، همزمان با مسابقات امیدهای استان همدان، در مسابقات داخلی باشگاه‌های نهاوند شرکت نمود و با پشت سر نهادن حریفان خود با تیم پیروزی نهاوند به فینال راه یافت و این تیم را با نتیجه‌ی ۴ بر ۲ مغلوب ساخت و خود را نماینده‌ی قدرتمند نهاوند در مسابقات لیگ دسته‌ی اول استان همدان معرفی نمود.

تیم المپیک جهت آمادگی کامل تا حضور در مسابقات کشوری، با انجام چند بازی تدارکاتی با تیم‌های قدرتمند، از جمله تیم ملی جوانان ایران اعزامی به مسابقات کانادا خود را مهیا می‌کرد. در همین راستا، پس از موافقت مهندس محمد حسین علیمردایان بنیان‌گذار مؤسسه‌ی فرهنگی علیمرادیان مبنی بر تشکیل باشگاه ایران سویچ و ساپتای نهاوند زیرنظر مدیریت وقت مؤسسه و انتصاب احمد سعادتمند به مدیریت باشگاه، تیم امید المپیک غرب با نام «امید ساپتا» پا به مسابقات امیدهای منطقه‌ی یک کشور نهاد (ر. ک. گزارش باشگاه ایران ورزشی ایران سویچ و ساپتای نهاوند، به قلم احمد سعادتمند، فصل‌نامه‌ی فرهنگان شماره‌ی ۱۰ صفحه‌ی۱۸۶).

تیم امید ساپتا با تیم امید کرمانشاه، کردستان، ایلام در منطقه یک به رقابت پرداخت و توانست بر حریفان خود، یکی پس از دیگری، فایق آید و به عنوان قهرمان امیدهای منطقه یک کشور شناخته شود و به دور بعدی مسابقات راه یابد.

در دور بعدی مسابقات، تیم امید ساپتا به مصاف قهرمان منطقه‌ی ۳ کشور (آذربایجان) رفت و این تیم را مغلوب نمود و به یک هشتم نهایی مسابقات امید کشور راه یافت. در همین زمان مسابقات قهرمانی لیگ برتر استان همدان آغاز گردید و تیم امید ساپتا نیز با این مسابقه درگیر شد و جهت کسب قهرمانی زحمات فراوانی تحمل کرد. توأم بودن همزمان مسابقات مرحله‌ی یک هشتم نهایی امیدهای کشور و مسابقات لیگ استان باعث گردید که تیم امید ساپتا به دلیل نداشتن تجربه‌ی کافی بازیکنان و به تحلیل رفتن توان و نیروی آنان در دو تورنمنت مختلف به نتیجه‌ی مطلوب دست نیافت و در مسابقات امیدهای کشور در گروه ۱، که بین تیم‌های امید استقلال تهران، امید استقلال اهواز، امید سایپای تهران و امید ساپتا نهاوند برگزار گردید، به مقام چهارم امیدهای کشور نایل گردید.

اسامی تیم فوتبال امید ساپتا در مسابقات قهرمانی کشور:

جلیل قپانوری، رضا مرادی، حسین خزایی، مهدی موسوی، مراد میان دربندی، رسول جاسمی، حمید ناگهی، علیرضا جمشیدیان، علی حیدر فاضلی، یاسر چاله‌چاله، سجاد شیخی، سجاد بیگی، امید نوروزی، مهدی گنجی، محسن وحیدنیا، مهدی قهری، مهدی بختیاری، مهدی جلالی، داود سیاوشی (سرمربی)، غلامرضا هادیان (سرپرست)، احمد سعادتمند (مدیرعامل)

اسامی بازیکنان تیم امید ساپتا در مقابل امید استقلال تهران در عکس شماره‌ی ۲۲ عبارت‌اند از:

 

ایستاده از راست: داوود سیاوشی (سرمربی)، بازیکنان: مراد میان دربندی، سجاد شیخی، امید نوروزی، رضا فرجی، سعید فتحی زادان، جلیل قپانوری و احمد سعادتمند (مدیرعامل).

نشسته از راست: حمید ناگهی، سجاد بیگی، حیدر فاضلی، مهدی موسوی، یاسر چاله‌چاله.

مسابقات دسته‌ی اول استان همدان بین ۶ تیم (پیروزی همدان، فجر همدان، شهرداری رزن، آموزش و پرورش ملایر، ذوب فلزات بهار و ساپتای نهاوند) انجام گردید، که در پایان دور رفت و برگشت، تیم ساپتای نهاوند به قهرمانی این مسابقات دست یافت و خود را جهت مسابقات لیگ دوم کشور آماده کرد. در این زمان (۱۳۸۱)، این تیم با بهره‌جویی از چند بازیکن مطرح از استان‌های خوزستان، لرستان، کرمانشاه و همدان مصمم بود تا با کادر جدید مربیگری خود توسط احمد سعادتمند مدیر باشگاه ایران سویچ و ساپتا، آینده‌ی روشنی برای فوتبال شهرستان فراهم نماید. لذا طی حکمی، داود سیاوشی (سرمربی) غلامرضا شیروانی (مربی)، عبدالرضا بیات (مربی بدن ساز) و دیانوش شکوهی از پیش‌کسوتان فوتبال غرب کشور (سرپرست) منصوب گردیدند.

این تیم در اولین فعالیت خود در سال ۸۲-۸۱ در یک کار فرهنگی با حضور یافتن در نمایشگاه بین‌المللی کتاب، بین ورزش و فرهنگ رابطه برقرار کرد و طی نشستی با معاونت وزیرفرهنگ‌وارشاداسلامی وهم‌چنین با رئیس نمایشگاه بین‌المللی (رمضان‌پور)، قول تأسیس یک کتابخانه‌ را در باشگاه ایران سویچ و ساپتا گرفت در یک حرکت فرهنگی از غرفه‌ی فردای نهاوند در نمایشگاه مطبوعات دیدن نمود.

این تیم با انجام چند بازی تدارکاتی با تیم‌‌های قدرتمندی چون پیروزی و پیکان تهران، سایپای تهران، پلی‌اکلیل‌اصفهان و ذوب آهن اصفهان، خود را جهت مسابقات قهرمانی مناطق کشور با کادر زیر، برای صعود به لیگ یک کشور، آماده ساخت.

بازیکنان این تیم عبارت بودند از: محرم روزبه، عباس بحیرایی، رضا مرادی، علی‌اکبر مسلمی، کورش قپانوری، علیرضا فتحی زادان، رسول جاسمی، مراد میان دربندی، فتح‌الله هاویل، رضا فرجی، حمید ناگهی، علی حیدری، محمد نوروزی، علیرضا جمشیدیان، علی حیدر فاضلی، سجاد بیگی، سجاد شیخی، ارسطو عسگری، علی کولیوند، ستار سوری، امید نوروزی، یاسر چاله‌چاله، مهدی بهمنی و سعید صدیقی و عوامل اجرایی عبارت بودند از:

سرمربی (داود سیاوشی)، مربی (غلامرضا شیروانی)، مربی بدن‌ساز(عبدالرضا بیات)، سرپرست(دیانوش شکوهی)، مدیر باشگاه(احمد سعادتمند)، تدارکات(مراد نظری) روابط عمومی(رضا سیف) و امور مالی و کارپردازی (پرویز تقدیری، قربان‌علی طاهری، محمد جعفر شهبازی و محمدحسین جعفری).

در عکس شماره‌ی ۲۳ جمعی از بازیکنان تیم بزرگ‌سالان ساپتای نهاوند(۱۳۸۲)، نماینده‌ی استان در قهرمانی لیگ مناطق کشور، به این شرح است:

 

ایستاده از راست: محمد نوروزی، سجاد شیخی، ستار سوری، علی کولیوند، جلیل قپانوری، سعید علی بخشی و داود سیاوشی(سر مربی).

نشسته ازراست: حمید ناگهی، سجاد بیگی، امید نوروزی، رسول جاسمی و مهدی موسوی.

تیم ساپتا پس از بازی‌های رفت و برگشت، متأسفانه از صعود بر مرحله‌ی بالاتر بازماند.

یادآوری می‌شود در باشگاه ایران سویچ و ساپتا، علاوه بر فعالیت در رشته‌ی فوتبال، در سایر ورزش‌ها نظیر کشتی، سنگ نوردی (صخره‌ نوردی)، دو و میدانی، دوچرخه‌ سواری و… فعالیت گسترده‌ای انجام می‌گرفت، که به قهرمانی این رشته در کشور و بین‌المللی منجر گردید. جهت آشنایی با برخی فعالیت‌های این باشگاه به این منابع مراجعه نمایید.

الف) باشگاه ورزشی ایران سویچ و ساپتای نهاوند تأسیس شد، گزارش احمد سعادتمند، فصل نامه‌ی فرهنگان شماره‌ی ۱۰ ص۱۸۶؛

ب) چند خبر از موفقیت‌های کشوری و بین‌المللی باشگاه ایران سویچ و ساپتای نهاوند، فصل نامه‌ی فرهنگان شماره‌ی ۱۱ ص ۱۹۹؛

ج) فعالیت‌های باشگاه فرهنگی ورزشی ایران سویچ و ساپتا در تابستان ۸۱، فصل نامه‌ی فرهنگان شماره‌ی ۱۲ ص۱۹۹٫

در همین سال‌ها نیز «مدرسه‌ی فوتبال»، زیر نظر مربیان با دانش و تجربه‌ی تربیت بدنی آموزشگاه‌های نهاوند هم‌چون غلام مهر کیان، عبدالرضا بیات، داود سیاوشی، واحد رضایی و جلال فریادرس تشکیل گردید.

اما نقطه‌ی تاریک این دوران:

۱) انحلال اکثر تیم‌های ریشه‌دار شهر (نظیر ابوذر، پاس، پیام، بنیاد شهید، تختی) به دلیل مشکلات اقتصادی و هم‌چنین کناره‌گیری سرپرستان این تیم‌ها، مانند سرهنگ جلال‌ هاشمی، خدایار گودرزی و محمد ابوالفتحی؛

۲) ناهماهنگی و وجود اختلاف بین اداره‌ی تربیت بدنی و هیئت‌های ورزشی با احمد سعادتمند مدیر مجموعه‌ی ورزشی علیمرادیان (پایگاه المپیک غرب کشور) که به کناره‌گیری احمد سعادتمند از مدیریت این پایگاه منجر گردید و بعدها نیز به انحلال باشگاه ایران سویچ و ساپتا انجامید.

اما این پایان کار نبود، چرا که با یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای، احمد سعادتمند به عنوان سرپرست اداره‌ی تربیت بدنی نهاوند انتخاب شد و سید کریم مقدسی رئیس اداره‌ی تربیت بدنی بازنشسته گردید. یکی از ویژگی‌های نه چندان مطلوب احمد سعادتمند این بود که زمان مدیریتش در مجموعه‌ی ورزشی علیمرادیان (پایگاه المپیک غرب) به اداره‌ی تربیت بدنی و هیئت ورزشی شهرستان بهایی نمی‌داد لیکن وقتی به سرپرستی اداره‌ی تربیت بدنی منصوب شد و مدیریت باشگاه ایران سویچ و ساپتا را نیز داشت، خود را در استفاده‌ی بی‌چون و چرا از مجموعه‌ی ورزشی علیمرادیان محق می‌‌دانست واین مسئله به بروز اختلاف‌ نظرهایی با پرویز صیفوریان مدیر جدید مجموعه‌ی ورزشی علیمرادیان، که خود از چهره‌های به نام ورزشی دو میدانی در آسیا بود، منجر گردید. احمد سعادتمند در مسئولیت اداره‌ی تربیت بدنی نیز به دلیل علاقه و وابستگی‌ای که به فوتبال داشت مجدداً تیمی به نام گاماسب تشکیل داد.

در زمان مدیریت آقای پرویز صیفوریان در پایگاه المپیک غرب کشور تیم‌های جدیدی در قالب مدرسه‌ی فوتبال، نوجوانان، جوانان با مربیگری آقایان مستجاب‌الدعوه، کورش گل زردی، سعید علی‌بخشی و محمد خسروی در مجتمع ورزشی علمیرادیان به فعالیت پرداختند.

همان‌طوری که همشهریان عزیز مستحضرند از دیرباز فوتبال نهاوند در اکثر سال‌ها یکی از مدعیان قهرمانی در سطح استان بوده و هست. با توجه به سیاست فدراسیون، از سال ۷۵ به بعد یکی از دستور کارهای هیئت فوتبال کشور، سرمایه‌گذاری بر روی مدارس پایه‌ای فوتبال (مدرسه‌ی فوتبال)، نوجوانان، جوانان و امیدها بوده است. به همین جهت، از سال ۷۵ به بعد درخشش چهره‌های بسیاری را در همین رده‌ها شاهد بوده‌ایم، از جمله:

۱-قهرمانی و نایب قهرمانی تیم امیدها با مربیگری آقایان پرویز هاشمی و داود سیاوشی در استان و اعزام به مسابقات کشوری (سال ۸۰- ۷۹)؛

۲- قهرمانی و نایب قهرمانی تیم جوانان در استان و اعزام به مسابقات کشوری با مربیگری آقایان واحد رضایی و محمد جلال فریاد رس(سال ۸۰-۷۹)؛

۳- قهرمانی و نایب قهرمانی تیم جوانان به مربیگری آقایان غلامرضا مهرکیان و واحد رضایی و اعزام به مسابقات کشوری(سال ۸۰-۷۹)؛

۴- قهرمانی مدرسه‌ی فوتبال، زیر ده ساله‌ها و زیر دوازده‌ ساله‌ها در سال ۷۸ در استان و اعزام به استان گیلان و استان اردبیل؛

۵- قهرمانی زیر ده ساله‌ها، در سال ۸۰ در استان و اعزام به مسابقات کشوری در ایلام با مربیگری داود سیاوشی و عبدالرضا بیات؛

۶- کسب مقام اولی زیر چهارده ساله‌ها، در استان (سال ۸۱- ۸۰) با مربیگری داود سیاوشی و عبدالرضا بیات.

اعضای تیم زیر چهارده سال ساپتا، قهرمان استان و نماینده در کشور، در سال ۸۱- ۸۰، در عکس شماره‌ی ۱+۲۴ عبارت‌اند از:

ایستاده از راست: داود سیاوشی(سرمربی)، پیام بیات، محمود فعلی، محمد مالمیر، فرید موسوی، اشکان معارف‌وند و امیر احمدی.

ردیف‌وسط‌ازراست:فرازموسوی،سعیدزنگنه،فرهادگودرزی، سجادبیات، علی‌درویشی و محسن.

نشسته از راست: امیر کرم بیگی، بابک سلگی، محمد چگینی، محمد امین، محمد گودرزی و رامین فلاحی.

انتشار مطلب با ذکر منبع بلا مانع است
 1. مریم می‌گه:

  عالی بود از لطفتان ممنون

 2. مریم می‌گه:

  عالی بود از لطفتون ممنون

 3. فریدسوری می‌گه:

  کامل نبود گزینشی بود.بانظر ومشارکت افراد خاصی تکمیل شده بود

  • admin-2 می‌گه:

   اقای سوری در صورت امکان شما برای موسسه فرهنگی یک مقاله از پیشینه فوتبال تهیه نمائید تا در صورت امکان هم در فصلنامه فرهنگان و هم در سایت انتشار یابد.
   با سپاس از شما

نام:

رایانامه:

متن: